Prep football: Week 7 schedule

Thursday October 6th

CITY

NAVY LEAGUE

Narbonne at Carson, 7:30 p.m

SOUTHERN SECTION

BIG WEST – MAJOR LEAGUE

Corona Centennial at Eastvale Roosevelt, 7 p.m

CAMINO REAL LEAGUE

St. Monica in Salesian, 7 p.m

CITRUS BELT LEAGUE

Redlands East Valley in Beaumont, 7 p.m

DEL RIO LEAGUE

Whittier in California, 7 p.m

EMPIRE LEAGUE

La Palma Kennedy in Tustin, 7 p.m

GARDEN GROVE LEAGUE

Garden Grove Santiago vs Westminster La Quinta at the Bolsa Grande, 6:30pm

Loara vs Los Amigos at Garden Grove, 7pm

GATEWAY LEAGUE

Paramount at Warren, 7 p.m

GOLDEN LEAGUE

Littlerock in Palmdale, 7 p.m

INLAND VALLEY LEAGUE

Hemet in the Moreno Valley, 7:30 p.m

IVY LEAGUE

Heritage at Temescal Canyon, 7:30 PM

Orange Vista in Elsinore, 7 p.m

Rancho Verde at Riverside North, 7:30 p.m

MISSION VALLEY LEAGUE

El Monte in Arroyo, 7 p.m

Mountain View in Rosemead, 7pm

South El Monte at Gabrielino, 7 p.m

MOJAVE RIVER LEAGUE

Apple Valley in Sultana, 7:30 p.m

Hesperia at Oak Hills, 7:30 p.m

MONTVIEW LEAGUE

Gladstone vs Azusa at Citrus College, 7 p.m

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Indian Springs at Pacific, 7:30 p.m

ORANGE LEAGUE

Magnolia in the Western, 7 p.m

ORANGE COAST LEAGUE

Santa Ana Calvary Chapel vs. Orange in El Modena, 7 p.m

PIONEER LEAGUE

West Torrance v Lawndale at Hawthorne, 7pm

River Valley League

La Sierra at Ramona, 7:30 p.m

SKYLINE LEAGUE

Riverside Notre Dame in the Arroyo Valley, 7 p.m

SUN BAND LEAGUE

Vista del Lago in the Paloma Valley, 7 p.m

SUNSET LEAGUE

Los Alamitos vs. Corona del Mar at Newport Harbor, 7 p.m

NONLEAGUE

Cerritos vs. Gahr in Artesia, 7 p.m

Glendale in Sierra Vista, 7 p.m

San Gorgonio vs Summit in Miller, 7:30pm

8 MAN

SOUTHERN SECTION

NONLEAGUE

Grace Brethren at Flintridge Prep, 6 p.m

Friday October 7th

CITY

CENTRAL LEAGUE

Amber at Royalbal, 7 p.m

Contreras in Mendez, 4 p.m

Hollywood at Belmont, 4 p.m

COLISEUM LEAGUE

Crenshaw vs. King/Drew at Los Angeles Southwest College, 7:30 p.m

Dorsey at Hawkins, 7:30 p.m

Fremont at Locke, 7:30 p.m

EAST VALLEY LEAGUE

Chavez in North Hollywood at 7:30 p.m

Grant in Monroe, 7:30 p.m

Sun Valley Poly at Verdugo Hills, 7 p.m

EASTERN LEAGUE

Bell at Garfield, 7:30 p.m

Legacy Los Angeles Roosevelt, 7 p.m

Southeast at Huntington Park, 7 p.m

EXHIBITION LEAGUE

Manual Arts at Maywood CES, 7:30 p.m

Marquez at Santee, 7 p.m

NAVY LEAGUE

Gardena in San Pedro, 7:30 p.m

METRO LEAGUE

Los Angeles Jordan in Washington, 7:30 p.m

New designs Watt at Dymally, 7 p.m

Rancho Dominguez at University Pathways, 4:30 p.m

LEAGUE NORTH

Los Angeles Marshall at Lincoln, 7:30 p.m

Los Angeles Wilson at Eagle Rock, 7:30 p.m

SOUTHERN LEAGUE

Los Angeles at Angelou, 7 p.m

West Adams in Rivera, 7 p.m

VALLEY MISSION LEAGUE

Reseda in the Panorama, 7:30 p.m

Sylmar at Canoga Park, 7:30 p.m

Van Nuys at San Fernando, 7:30 p.m

WEST VALLEY LEAGUE

El Camino Real at Chatsworth, 7 p.m

Granada Hills at Birmingham, 7pm

Taft in Cleveland, 7 p.m

WESTERN LEAGUE

Fairfax at the University of Los Angeles, 7:30 p.m

Los Angeles Hamilton at Palisades, 7:30 p.m

Westchester in Venice, 7:30 p.m

NONLEAGUE

Franklin at Granada Hills Kennedy, 7:30 p.m

SOUTHERN SECTION

ALMONT LEAGUE

Alhambra in Keppel, 7 p.m

San Gabriel in Montebello, 7 p.m

Schurr at Bell Gardens, 7 p.m

ANGELUS LEAGUE

Crespi in Loyola, 7 p.m

St. Francis in the Cathedral, 7 p.m

St. Paul vs. Paraclete at Antelope Valley College, 7 p.m

BASE LEAGUE

Chino Hills at Damien, 7 p.m

Rancho Cucamonga in Etiwanda, 7 p.m

BAYER LEAGUE

Mira Costa in Palos Verdes, 3 p.m

Peninsula in Santa Monica, 7 p.m

Redondo in Culver City, 7 p.m

BIG WEST – MINOR LEAGUE

Corona at Great Oak, 7 p.m

King in Corona Santiago, 7 p.m

Murrieta Mesa in Temecula Valley, 7 p.m

BIG WEST – MAJOR LEAGUE

Chaparral at Vista Murrieta, 7 p.m

Norco in the Murrieta Valley, 7pm

CAMINO REAL LEAGUE

Bosco Tech vs Verbum Dei at SITE TBA, 7pm

Cantwell-Sacred Heart in Mary Star, 3 p.m

CANYON LEAGUE

Camarillo at Thousand Oaks, 7 p.m

Newbury Park at Agoura, 7 p.m

Royal at Moorpark, 7 p.m

CHANNEL LEAGUE

Channel Islands in Santa Barbara, 7 p.m

Oxnard at Rio Mesa, 7 p.m

San Marcos in Dos Pueblos, 7 p.m

Ventura at Buena, 7 p.m

CITRUS BELT LEAGUE

Cajon in Citrus Valley, 7 p.m

Redlands in Yucaipa, 7 p.m

CITRUS COAST LEAGUE

Hueneme in Santa Paula, 7 p.m

Nordhoff at Fillmore, 7 p.m

COTTONWOOD LEAGUE

Anza Hamilton at Maranatha, 7 p.m

Bermuda Dunes Desert Christian at Santa Rosa Academy, 7 p.m

Whittier Christian at Vasquez, 7 p.m

DEL REY LEAGUE

St. Anthony in La Salle, 7 p.m

St. Genevieve in St. Pius X-St. Matthew, 7 p.m

DEL RIO LEAGUE

Santa Fe at El Rancho, 7 p.m

DESERT EMPIRE LEAGUE

La Quinta in Palm Springs, 7 p.m

Rancho Mirage in Shadow Hills, 7 p.m

Xavier Prep in Palm Desert, 7 p.m

DESERT SKY LEAGUE

Adelanto in Barstow, 7 p.m

Silverado vs. Granite Hills in Apple Valley, 7 p.m

DESERT VALLEY LEAGUE

Ban in the cathedral city, 7 p.m

Coachella Valley vs. Twentynine Palms at Twentynine Palms JHS, 7 p.m

Desert Hot Springs at Desert Mirage, 7 p.m

Yucca Valley in Indio, 7 p.m

EMPIRE LEAGUE

Garden Grove Pacifica vs. Cypress in the Western, 7 p.m

Placentia Valencia at Crean Lutheran, 7pm

VORBERG LEAGUE

Golden Valley at Canyon Country Canyon, 7 p.m

Saugus vs. Hart at College of Canyons, 7 p.m

West Ranch in Valencia, 7 p.m

highway league

Sonoran at Fullerton, 7 p.m

Sunny Hills at La Habra, 7 p.m

Troy in Buena Park, 7 p.m

GARDEN GROVE LEAGUE

Rancho Alamitos at Bolsa Grande, 7 p.m

GATEWAY LEAGUE

Dominguez at Downey, 7 p.m

La Mirada vs Mayfair at Bellflower, 7pm

GOLDEN LEAGUE

Eastside on Quartz Hill, 7 p.m

Highlands in Antelope Valley, 7 p.m

Knights in Lancaster, 7 p.m

INLAND VALLEY LEAGUE

Canyon Springs Valley View, 7 p.m

IRONWOOD LEAGUE

Heritage Christian in Thomas, 7 p.m

Ontario Christian in the Cerritos Valley Christian, 7 p.m

MANZANITA LEAGUE

California Military at St. Jeanne de Lestonnac, 3 p.m

Temecula Preparation at Silver Valley, 7 p.m

MARMONTE LEAGUE

Calabasas in the Simi Valley, 7 p.m

Oaks Christian vs. Bishop Diego at Santa Barbara CC, 7 p.m

St Bonaventure in Westlake, 7 p.m

MESQUITE LEAGUE

Arrowhead Christian at Linfield Christian, 7 p.m

Capistrano Valley Christian at Western Christian, 7 p.m

LEAGUE OF MIDDLE CITIES

Bellflower vs Firebaugh at Lynwood, 7 p.m

Lynwood in Norwalk, 7 p.m

MIRAMONTE LEAGUE

Garey in Bassett, 7 p.m

La Puente in Ganesha, 7 p.m

MISSION LEAGUE

Alemany in the Sierra Canyon, 7 p.m

Bishop Amat in Gardena Serra, 7 p.m

Sherman Oaks Notre Dame in Chaminade, 7 p.m

MOJAVE RIVER LEAGUE

Ridgecrest Burroughs at Serrano, 7 p.m

MONTVIEW LEAGUE

Duarte vs Workman at La Puente, 7pm

MOORE LEAGUE

Compton in Long Beach, Jordan, 7 p.m

Long Beach Poly at Long Beach Wilson, 7 p.m

Millikan in Lakewood, 7 p.m

MOUNTAIN PASS LEAGUE

Citrus Hill at Liberty, 7 p.m

Perris in West Valley, 7 p.m

Tahquitz in San Jacinto, 7 p.m

MOUNTAIN VALLEY LEAGUE

Jurupa Valley near San Bernardino, 7 p.m

Rubidoux at Miller’s, 7 p.m

OCEAN LEAGUE

Compton Centennial v Inglewood at Coleman Stadium (Inglewood), 7 p.m

Leuzinger in Beverly Hills, 7 p.m

Morningside at Hawthorne, 7 p.m

ORANGE LEAGUE

Anaheim in the Century, 7 p.m

Santa Ana Valley vs. Savanna at Glover Stadium, 7 p.m

ORANGE COAST LEAGUE

Estancia vs. Saddleback at Segerstrom, 7 p.m

Santa Ana on Costa Mesa, 7 p.m

PACIFIC – MAJOR LEAGUE

Arcadia vs. Burbank at Burbank Burroughs, 7 p.m

Burbank Burroughs in Pasadena, 7 p.m

Crescenta Valley at Muir, 7pm

PIONEER LEAGUE

North Torrance at South Torrance, 7 p.m

Torrance at El Segundo, 7 p.m

RIO HONDO LEAGUE

La Canada in Monrovia, 7 p.m

Pasadena Poly in San Marino, 7 p.m

Temple City in South Pasadena, 7 p.m

River Valley League

Arlington at Norte Vista, 7 p.m

Hillcrest vs Patriot at Rubidoux, 7pm

SKYLINE LEAGUE

Bloomington at Fontana, 7 p.m

Colton at Rialto, 7 p.m

SUNSET LEAGUE

Edison at Newport Harbor, 7 p.m

Fountain Valley at Huntington Beach, 7 p.m

TRINITY LEAGUE

JSerra vs. Santa Margarita at Saddleback College, 7 p.m

Servite vs Orange Lutheran at Orange Coast College, 7pm

St. John Bosco vs. Mater Dei at Santa Ana Stadium, 7 p.m

NONLEAGUE

Aliso Niguel in the Capistrano Valley, 7 p.m

Anaheim Canyon vs. Villa Park in El Modena, 7 p.m

Brea Olinda vs El Dorado at Placentia Valencia, 7pm

Carpinteria vs Hoover at Glendale HS, 7pm

Carter at Jurupa Hills, 7 p.m

Claremont vs. Covina at Covina District Field (Covina), 7 p.m

Esperanza at Yorba Linda, 7 p.m

Glenn at the Garden Grove, 7 p.m

Big Terrace in Eisenhower, 7 p.m

Laguna Hills vs. Beckman in Tustin, 7 p.m

Marina at Charter Oak, 7 p.m

Montclair at Pioneer, 7 p.m

Northwood at Irvine University, 7 p.m

Portola at Dana Hills, 7 p.m

Edge of the world at the Kaiser, 7 p.m

South Hills at Don Lugo, 7 p.m

Tesoro at Trabuco Hills, 7 p.m

Westminster in Artesia, 7 p.m

Woodbridge in Irvine, 7 p.m

EXCELLENT

La Mesa Helix in Mission Viejo, 7 p.m

8 MAN

CITY

CITY LEAGUE

Sotomayor vs. USC Hybrid at Rancho Cienega Park, 7 p.m

Torres at Animo Robinson, 7 p.m

TALLIGA

Fulton vs. North Valley Military Institute at Valley Oaks CES, 7 p.m

SOUTHERN SECTION

AGAPE LEAGUE

Hesperia Christian vs. Academy of Careers & Exploration at Helendale Community Park (Helendale), 7pm

University career and sports academy in the Lucerne Valley, 7 p.m

COAST VALLEY LEAGUE

San Luis Obispo Classical Academy at Coast Union, 7 p.m

LIBERTY LEAGUE

Milken at Lancaster Baptist, 2 p.m

MAJESTIC LEAGUE

Southlands Christian at Cornerstone Christian, 7pm

TRI COUNTY PREMIER LEAGUE

CSDR vs. United Christian at Rancho Cucamonga, 7 p.m

EXCELLENT

Lone Pine at Sage Hill, 7 p.m

New Designs University Park in Malibu, 6:30 p.m

Trona vs. Noli Indians at Soboba Oaks Ranch (San Jacinto), 6 p.m

Saturday October 8th

SOUTHERN SECTION

GOLD COAST LEAGUE

Lookout at Campbell Hall, 6pm

IRONWOOD LEAGUE

Village Christian vs. Big Bear at Big Bear MS, 1:30 p.m

MESQUITE LEAGUE

Riverside Prep vs. Trinity Classical Academy at College of Canyons, 6 p.m

NONLEAGUE

El Modena vs. Foothill near Tustin, 7pm

Rancho Christian vs. Riverside Poly at King, 7 p.m

8 MAN

SOUTHERN SECTION

COAST VALLEY LEAGUE

Coastal Christian vs. Cuyama Valley at Richardson Park (New Cuyama), 7 p.m

LIBERTY LEAGUE

Lancaster Desert Christian vs. Santa Clarita Christian at Canyon Country Canyon, 5:30 p.m

MAJESTIC LEAGUE

California Lutheran vs. Calvary Baptist in Damien, 2:00 p.m

TRI COUNTY PREMIER LEAGUE

Desert Chapel vs Downey Calvary Chapel in Downey, 6pm

NONLEAGUE

Avalon at Santa Clara, 12:15 p.m

Cate in Chadwick, 2 p.m

Faith Baptist vs. Leadership Military in Vista del Lago, 1 p.m

Rolling Hills Prep at Villanova Prep, 2 p.m

EXCELLENT

El Cajon Foothills Christian vs. Hillcrest Christian at Oaks Christian, 1 p.m

https://www.latimes.com/sports/highschool/story/2022-10-02/prep-football-week-7-schedule-for-southland-teams Prep football: Week 7 schedule

Emma Bowman

USTimesPost.com is an automatic aggregator of the all world’s media. In each content, the hyperlink to the primary source is specified. All trademarks belong to their rightful owners, all materials to their authors. If you are the owner of the content and do not want us to publish your materials, please contact us by email – admin@ustimespost.com. The content will be deleted within 24 hours.

Related Articles

Back to top button